Argentina  2004

Nahoru

Aktualizováno 27.4.05

V sekci "Odkazy přidány další ankety!

TAk neváhej a hlasuj!

Bonus: stránky Antarktida, klidni zde

 

 

 

 

Argentina - cestopis 

 

Na této stránce se můžete podívat na nejzajímavější místa, které Argentina nabízí. Jsou u nich i základní informace a popřípadě poznatky, které jsem při naší cestě získal.

 

 

Vodopády Iguacu  -              

leží přibližně 20km od soutoku řek Paraná a Iguacu a téměř na hranicích mezi Argentinou, Brazílii a Paraguají. Jsou zhruba 4km široké a až 90m vysoké což jen tak pro představu znamená, že jsou širší než Viktoriny vodopády a vyšší než Niagarské vodopády. Počet vodopádů dosahuje téměř 300. Záleží na na průtoku řeky.  V roce 1986 je organizace UNESCO zařadila na svoji listinu. Je to určitě jedno z nejkrásnějších míst na světě. Vodopády bývají slyšet až na vzdálenost 20km - takovou sílu a velikost mají. Popisovat se to nedá, protože toto místo se musí vidět. Ani fotografie či video nemůže vynahradit ten pocit být zde mezi tou masou vody, která se na Vás hrne a Vy teprve v tuto chvíli poznáte jaké síly je příroda schopna. V neposlední řadě zde uvidíte mnoho zvířat např. ještěry, motýli, papoušky i opičkami. To vše nabízí Vodopády Iguacu .

Ubytování je zde levné a doprava je možná, jak letecky, tak i autobusem. Z Brazilské strany vodopády velmi dobře uvidíte, ale z Argentinské se dostanete přímo mezi ně. Proto musíte počítat, že na Brazilskou stranu Vám stačí půl dne, kdežto na Argentinskou potřebujete celý den. Je zde několik programů (výlet lodí až do Ďáblova chřtánu , cesta na korbě náklaďáku pralesem, atd.) za přijatelné ceny. Více zde. Při této možnosti si můžete udělat i výlet do Ciudad del Este v Paraguaji (více v sekci Paraguay). Bezpečnost je zde na velmi dobré úrovni ( v Argentině i Brazílii). Tip: levněji vyjde bydlet na Argentinské straně, než na Brazilské.

Letiště se nachází jak na Argentinské tak i na Brazilské straně. Rozdíl měst je především v počtu obyvatel. Brazilské Foz má zhruba 200 tisíc obyvatel, kdežto Argentinská má pouze 5000tis. Mezi oběma městy jezdí autobus zhruba každou hodinu. Vzdálenost mezi nima je asi 5km.

 

Buenos Aires -                hlavní město Argentiny v zátoce La Plata u Atlantského oceánu. Pokud si ovšem myslíte, že se zde vykoupete jste  na omylu. To co zde teče není přímo oceán, jak by se dle mapy mohlo zdát, ale jedná se o řeku.A řeka je to hodně špinavá. Na pláže zde taky nenarazíte, takže pokud si chcete užít moře musíte buď trajektem vyrazit do sousední Uruguaje nebo o zhruba 400 km níže do Mar de Plata. Jinak zde budete naprosto spokojeni. Noční zábava je zde v plném proudu, stejně tak jako mnoho restaurací, barů a hospod a diskoték. Přes den si můžete zajít podívat na překrásné památky, kterých je zde požehnaně. Nebo si jen tak sednout do parku či na nějaké pěkné náměstí a nechat se unášet ve vlnách všudy přítomného tanga. Pokud i to Vás přejde vyrazte si do čtvrti Boca, která je jednou z nejznámějších čtvrtí na světě. Barevný baráčky jsou zde všude a krámky se suvenýry(ceny několikanásobně dražší než v centru) se to zde jen hemží. V centu v ulici Florida je mnoho obchodů se značkovým zbožím za dobré ceny.

 Mezi nejznámější památky patří - Plaza de Mayo s katedrálou a Presidentským palácem znám pod jménem Casa Rosada (dle své růžové barvy), který je znám výstupem Evity z balkonu ke "svým" lidem. Pak je zde nejširší ulice světa Avenida 9 de Julio se se symbolem města Obeliskem. Můžete si zajít do překrásné operní budovy Colon i na nějaké představení (pozor v lednu a únoru je zavřeno). Určitě by Vaší pozornosti neměl uniknout překrásná hřbitov Recoleta, kde je pohřbena i Evita Perronová. Ještě je mnoho dalších věcí zde k vidění, a kdybych měl popsat vše, nevešlo by se to ani na tuto celou stranu. Buenos Aires je určitě jedno z nejhezčích míst světa a neměli byste ho nijak ošidit, proto zde zůstaňte více dní. Vyrazte se i se podívat na soutok 5 řek do delty Paraná.

 

Patagonie - na někoho působí jako pustina, na někoho jako příroda do které člověk nijak nezasahuje nebo jen minimálně. Určitě se zde potkáte se silným větrem. Teplota je zde nízká a díky právě již zmiňovanému větru Vám zde bude určitě zima ať si na sebe obléknete cokoliv. Říká se zde, že pokud zde parkujete auto mělo by stát tak aby  se dveře odevíraly proti větru jinak by mohli "uletět". Je zde však mnoho zvířat, které zde můžete vidět. Mezi nejvíce rozšířená patří např. lamy , králíci, pštrosy a lišky.Na pobřeží můžete spatřit lachtany, tuleně, tučňáky, mnoho ptáků a dokonce i velryby či delfíny.

 

Ushuaia -   překrásné městečko v zátoce s dřevěnými baráky, natřené různými barvy, za nimiž se tyčí zasněžené vrcholky hor.. Budete si zde připadat jak ve snu. Ne nadarmo se to zde označuje za Fin del Mundo tedy Konec světa. Ushuaia bývá označována taktéž jako vstupní brána do Antarktidy. Pokud se do ní chcete podívat musíte odjezd z toho města. Města , které je nejjižnější na světě.

Tip: Příznivé podmínky na cestování jsou od konce ledna do začátku března, kdy zde vrcholí léto a teploty se dostanou přes den nad nulu. Mezi nejvíce oblíbené výlety zde patří projížďka lodí v zálivu Beagle s pozorováním lvounů a kormoránů. Cena tohoto zájezdu je od 60-80pesos na osobu. Projedete kolem majáku zvaného Na konci světa a pokud budete chtít můžete si koupit delší (a samozřejmě dražší - asi 110p/1os) zájezd a uvidíte i tučňáky a pokud budete mít štěstí tak i velryby.

 

Ohňová země - zřejmě nejhezčí příroda v Argentině. Civilizace zde není znát. Všude překrásné jezera, zasněžené hory, ledovce no prostě paráda. Budete mít možnost uvidět i spoustu zvířat (bobry, orli, lišky, zajíce). Mezi nejvíce známá a navštěvovaná místa zde patří  - Národní park do kterého je vstup 12p/1os a autobus sem stojí 20p/1, firma Ushuaia to nabízí za 15p/1os (ceny jsou uvedeny za cestu tam i zpět).A pak výlet na jezera Eskontido a xxxx .Doba tohoto výletu je zhruba 4 hod a cena se pohybuje kolem 25-35pesos za osobu. Můžete si vyjet lanovkou 7p/1 na ledovec Martial. Vstup je zde zdarma. Nejlépe se sem dostanete taxíkem za 5-7p. Z tohoto místa uvidíte na celou zátoku v čele s Ushuaiou.

 

Poloostrov Valdez - pokud máte rádi zvířata a chce jich hodně vidět pak není lepšího místa v Argentině než právě tento poloostrov, jenž byl zařazen i do seznamu UNESCO pro svoji biosféru. Jsou zde sice nehostinné pláně, které ovšem nahrávají životu těmto překrásným zvířátkům jakými jsou zde nejvíce lamy guanako, pásovci, běhaví ptáci nandové (pštrosy), tučňáci , lachtani, lvouni velké množství ptáků. Největším zážitkem je ale velké množství velryb, které sem připlouvají, aby se zde rozmnožili. Já sem bohužel to štěstí neměl a toto místo jsem nenavštívil, proto až  někdy příště opět navštívím tuto zemi, nenechám si již tuto příležitost  ujít.

 

Perito Moreno -                     určitě jedno z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst na světě. Ledovec Perito Moreno je vysoký 60m a je krásné světle-modré barvy. Tento masiv je i neuvěřitelně dlouhý a vypadá jako by ztékal z hor. Je to prostě velká masa zamrzlé řeky. Už jen toto o sobě z něj dělá ledovec č.1 a pokud ještě k tomu přičteme, že se neustále odlamují jeho kry a padají do řeky a vytváří tak nádhernou podívanou na gejzíry stříkající vody.  Určitě pokud pojedete do Argentiny se sem jeďte podívat, protože to je opravu něco!!!

 Calafate - Perito Moreno, cena tam i zpět autobusem je 40p/1, odjezd ráno kolem 7,00 a pak v 11,30,    Tip: Můžete si zde koupit i balíčky(bus tam a zpět, průvodce, cesta lodí k ledovci) ale nejlevnější a nejlepší je koupit pouze lístek s průvodcem . Výlet na lodi si můžete dokoupit na místě za 25p/1osoba za 45 minut. Určitě jeďte!!!.Tento zájezd si můžete koupit přímo na autobusovém nádraží. Odjezd je v 7,00 a v 15,00. Doba trvání výletu je kolem 6-7hodin. Cena s průvodcem Aj, cesta tam a zpět je 60pesos na osobu. Vstup do parku je dalších 20p/1.

Město je Calafate a jeho okolí je proslaveno také mraky , které se hemží na obloze a připomínají UFO . Takže pokud budete mít štěstí uvidíte jich zde opravdu mnoho. No ona ta obloha i bez UFA při západu slunce vypadá taky super.

 

El Chaltén- pokud rádi trekujete pak jste zde správně.  Jsou zde nejhezčí treky z celé Jižní Ameriky. Někdo bude namítat, že národní park v Chile jménem Torres del Paine je hezčí, má možná pravdu, ale mě osobně se o hodně více líbilo zde(nejdříve sem trekoval tady a pak teprve až v Torres , proto sem od něj možná očekával více). Výhodou tohoto místa oproti Paine je i skutečnost, že se zde nemusí platit žádný vstupní poplatek do parku. Uvidíte zde překrásnou přírodu v hlavní roli s horou Fitz Roy  a okolními jezírky blankytně modré barvy. Pokud budete mít stan vyplatí se zde stanovat, protože ubytování je zde velice drahé. Musíte ovšem počítat, že vzdálenost, kterou budete muset ujít je opravdu obrovská (asi 14km jen tam + to samý zpět) . A hlavně poslední stoupaní je opravdu mučivé , a když si myslíte , že jste již nahoře odkryje se před Vámi opět další kopec. Létají zde i kondoři a pokud budete mít štěstí mohli byste je vidět opravdu z blízka.

 

Mendoza - město, které je označováno za vstupní bránu na nejvyšší horu Jižní Ameriky Aconguagu, která měří téměř 7000m. Jak již toto napovídá město sídlí přímo pod Andami. Vhodné klima, které je mu dáno uvítají především milovníci vína. Toto víno je považováno za nejlepší v Argentině. Dále je zde mnoho vysokých škol , a tak pokud si chcete užít nějakou tu zábavu tady si ji určitě užijete.

 

Pampy: Každý kdo zná Argentinu ji má spojenou se skvělými steaky. A právě tyto steaky musejí někde vznikat. A že mají kde, to si všimnete téměř všude kudy pojedete. Neustále uvidíte pláně trávy na niž se pasou tisíce krav, které hlídají nefalšovaní kovbojové na svých koních. Pokud budete mít čas určitě se vyrazte podívat na nějaký ranch, kde se budete moci seznámit se životem místních lidí zvaných gaučů. Dále se seznámíte i s jejich folklórem a  v neposlední řadě si dáte pořádný steak přímo na grilu.Tyto výlety se dají uspořádat i z Buenos Aires.

 

Mar del Plata - přímořské letovisko,sice ne jediné, ale určitě nejznámější  místo na koupání v moři na území Argentiny. Leží zhruba 400km jižně od Buenos Aires. Pokud budete v Argentině delší dobu tak si sem zajeďte. Popřípadě můžete se zde zastavit při cestě na poloostrov Valdez.

 

Plán naší cesty:

Přejezd z Brazilské strany vodopádů Iguacu na Argentinskou (zůstali jsme 3dny).

Autobusem do Buenos Aires(4dny) odkud jsme lodí navštívili i Uruguay (4dny)

Letecky do Ushuaii (5dní). Tady jsme navštívili národní parky a museli si počkat až bude místo v autobuse.

Z Ushuaii pomocí busu (přes Chile) do Calafate (3dny). Zde jsme se jeli podívat na úchvatný ledovec Perito Moreno.

Pak jsme zase autobusem jeli do El Chalténu, kde jsme v tomto národním parku pobyli celkem 3dny.

Nakonec jsme překročili hranici směrem do Chile, kde jsme pokračovali dále v cestování.